top of page
beautiful-purple-lavender-plants-path.jpg

Alati za učenje

Škola glavobolje namijenjena je svim liječnicima, medicinskim sestrama/tehničarima i svima onima koji pate od bilo koje vrste glavobolje.

U školi glavobolje  naučit ćemo kako se nositi s dijagnozom te na koji način si olakšati i spriječiti nastajanje glavobolje.

Migrena i druge glavobolje 

 

"Migrena je najdulje poznata i jedna od najčešćih vrsta glavobolje koja se pojavljuje periodično. Glavobolja je jedan od deset najčešćih razloga zbog kojih se bolesnici javljaju liječnicima obiteljske medicine, u specijalističke neurološke ambulante i ambulante hitne medicine. Prevalencija je veća u pripadnica ženskog spola i iznosi 18,9 %, dok u muškoj populaciji iznosi 9,8 %. Migrena ponajviše pogađa radno sposobno stanovništvo, odnosno dobnu skupinu od 25 do 55 godina, što se znatno odražava na produktivnost te populacijske skupine.

Zahvaljujući otkriću nove specifične profilaktičke terapije – monoklonskih protutijela antagonista peptida povezanog s genom kalcitonina (eng. calcitonice gene reated peptide, CGRP) i njegova receptora (lijekovi fremanezumab, galkanezumab i erenumab), unatrag nekoliko godina imamo novi pristup liječenju migrenske glavobolje. Ovim oblikom profilaktičkog liječenja migrenske glavobolje temeljito se promijenila kvaliteta života osoba koje pate od takve glavobolje, osim toga mnogo se bolje kontrolira i količina lijekova koji se primjenjuju pri akutnom napadaju migrene jer je intenzitet glavobolje u većine osoba znatno reduciran. " prof. dr. sc. Vanja Bašić Kes autorica knjige Migrena.

Vrste glavobolja

Za klasifikaciju glavobolja koristi se IHS-ova Međunarodna klasifikacija glavobolja (ICHD - 3) iz 2018. godine, što čini treće izdanje ove klasifikacije, koja je prvi put objavljena 1988. godine. Prema toj klasifikaciji glavobolje možemo podijeliti u četrnaest skupina, koje tvore tri veće skupine, a koje su međusobno razvrstane na temelju svojih etioloških, patofizioloških i kliničkih obilježja. Prvu skupinu čine primarne glavobolje, u drugu skupinu ubrajamo sekundarne glavobolje, a treću skupinu čine neuropatije, boli lica i ostale glavobolje. Primarne glavobolje dijele se na četiri skupine: migrene, glavobolje tipa pritiska (TTH), trigeminalne autonomne cefalgije (TAC) i ostali poremećaji primarnih glavobolja

 

Migrena je najpoznatiji predstavnik tzv. primarnih glavobolja. Definirana je kao uglavnom jednostrana, ponavljajuća glavobolja, umjerenog do jakog intenziteta, pulsirajućeg karaktera, trajanja 4-72 sata, obično popraćena mučninom, povraćanjem i osjetljivošću na jake zvukove i/ili svjetlo, a koja se pojačava tjelesnom aktivnošću. Ponekad migrenskoj glavobolji prethodi kompleks neuroloških simptoma, najčešće vidnih, koje zovemo aura. Dvostruko je učestalija kod žena nego kod muškaraca. Obično počinje u pubertetu, a najviše zahvaća populaciju starosti između 35 i 45 godina.

 

Tenzijske glavobolje su najčešće primarne glavobolje. Često su praćene tjeskobom i depresijom. Naime, kronična anksiozna stanja i depresija kod velikog broja bolesnika često dolaze s protrahiranom glavoboljom. Tenzijska glavobolja je obično bilateralna, lokalizirana pretežno u zatiljnom, sljepoočnom ili čeonom području, ali se također može difuzno protezati gornjim dijelom glave. Bol se najčešće opisuje kao osjećaj punoće, pritiska ili stezanja poput obruča. U pravilu, osoba se budi bez glavobolje te kako dan odmiče, bol postaje sve jača. Tenzijske su glavobolje češće kod žena nego kod muškaraca. Rijetko se javljaju kod djece i mladeži, a češće su u srednjoj životnoj dobi, što ih razlikuje od migrene.

U autonomne trigeminalne glavobolje ubraja se nekoliko vrsta glavobolja neuralgijskog karaktera, među kojima je najčešća tzv. cluster-glavobolja, koju karakteriziraju napadaji u nakupinama (engl. cluster) s tendencijom periodičkog ponavljanja nakon slobodnog intervala. Cluster-glavobolje pojavljuju se oko tri puta češće kod muškaraca nego kod žena. Istoj skupini pripadaju i kratkotrajni unilateralni neuralgiformni napadaji glavobolje, tzv. sindrom SUNCT, kao i glavobolje koje reagiraju na indometacin. U tu se skupinu ubrajaju kronična paroksizmalna hemikranija, kontinuirana hemikranija i primarna probadajuća glavobolja tzv. "ice pick" (engl. šiljak za usitnjavanje leda) glavobolja.

 

Sekundarne glavobolje čine veliku skupinu različitih stečenih glavobolja koje nastaju zbog strukturalnog, upalnog ili metaboličkog poremećaja. To su glavobolje koje nastaju u arterijskoj hipertenziji zbog dilatacije ekstrakranijalnih i intrakranijalnih arterija. Mogu se pojaviti kao dio autoimunih bolesti koje zahvaćaju kranijalne arterije, kao što je temporalni arteritis. Sekundarne glavobolje također nastaju i u upalama paranazalnih šupljina u meningealnom podražaju kao što se to nalazi u meningitisu, subarahnoidalnom krvarenju ili u povećanju intrakranijalnog tlaka zbog moždanog krvarenja ili tumorskih ekspanzivnih procesa. Tu se ubrajaju i glavobolje okularnog podrijetla, glavobolje zbog bolesti ligamenata mišića vrata, kao i postpunkcijske glavobolje.

Bol

 

Bol je jedan od najčešćih razloga dolaska pacijenta liječniku. Podaci govore da je bol vodeći simptom u ambulantama liječnika obiteljske medicine, gdje se oko 70% bolesnika javlja zbog boli. Na žalost, liječenje boli je nezadovoljavajuće pa tako 61% bolesnika trpi bol koja traje dulje od pet godina, a 24% bolesnika zbog bolova zatraži specijalističko mišljenje.

Osjećaj boli je subjektivan, pa ga svaki pojedinac opisuje na svoj način. Najčešća bolna stanja su koštano-zglobni kronični i akutni bolovi, kronične i akutne križobolje, neuropatski bolovi, kronični i akutni bolovi kod malignih bolesti i glavobolje. No zbog neadekvatne dijagnoze, neodgovarajućih lijekova, neprepoznavanja depresije, nesanice, anksioznosti i ostalih komorbiditeta koji pojačavaju bolna stanja ili nerazumijevanja mehanizama uključenih u nastanak boli, bol se ne liječi učinkovito.

U sklopu Klinike za neurologiju zagrebačke bolnice Sestara milosrdnica djeluje Centar za bol u kojem se sveobuhvatno liječe bolesnici s različitim bolnim sindromima kroz sustav multidisciplinarnog i multimodalnog pristupa koji uključuje optimalno planiranje farmakoterapije, edukaciju bolesnika, procjenu čimbenika rizika za razvoj bolnog sindroma i svakodnevno praćenje intenziteta boli i nuspojava kao procjena zadovoljstva bolesnika.

Organizatorica i voditeljica edukacija:

prof.dr.sc.Vanja Bašić Kes 

PROF. DR. SC. VANJA BAŠIĆ KES, DR. MED., SPEC. NEUROL. 

Profesorica Vanja Bašić Kes je diplomirala i doktorirala na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te specijalizirala neurologiju na Klinici za neurologiju, Kliničkog bolničkog centra „Sestre milosrdnice“ (KBCSM).  Znanstveno-stručno se osposobljavala u Velikoj Britaniji na King’s College Hospital u Londonu, Velika Britanija te  na Weill-Cornell College u Salzburgu, Austrija. Pročelnica je Zavoda za neuroimunologiju, neurogentiku i bol, Klinike za neurologiju KBCSM. Profesorica Bašić Kes je i pročelnica Katedre za neurologiju, Stomatološkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu te docent na Katedri za neurologiju, Medicinskog fakulteta u Osijeku.

U znanstveno-nastavnom zvanju redovnog profesora neurologije kontinuirano sudjeluje u diplomskoj i u poslijediplomskoj nastavi studija dentalne medicine, te u stalnoj stručnoj edukaciji liječnika dentalne medicine i neurologa.  Znanstveni  savjetnik je fakulteta Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i stalni je član Nacionalnog odbora za znanost republike Hrvatske. Profesionalni vrhunac profesorice Bašić Kes je osnivanje jedinstvenog referentnog centra za neuroimunologiju i neurogentiku i referentnog centra za liječenje akutne i kronične boli u Hrvatskoj pri Ministarstvu zdravstva Republike Hrvatske, koji uspješno djeluju u sklopu Klinike za neurologiju, KBCSM. Redovita članica akademije medicinskih znanosti od 2018. godine.

“Objavila je više od 300 znanstvenih članaka u brojnim stručnim i znanstvenim časopisima, autorica  i urednica je nekoliko udžbenika i priručnika za studente medicine i dentalne medicine. ”

KVALIFIKACIJE I NAGRADE

 

Školovanje

  • Doktorirala na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

  • Specijalizirala neurologiju na Klinici za neurologiju KBC „Sestre milosrdnice“

  • Znanstveno-stručno se osposobljavala na King’s College Hospital u Londonu,
    te na Weill-Cornell College u Salzburgu

Iskustvo

  • Predstojnica Klinike za neurologiju, KBCSM do 2019.

  • Pročelnica Zavoda za neuroimunologiju, neurogentiku i bol, Klinike za neurologiju

  • Pročelnica Katedre za neurologiju, Stomatološkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu

  • Docent na Katedri za neurologiju, Medicinskog fakulteta u Osijeku

Postignuća

  • Objavila više od 300 znanstvenih članaka u brojnim stručnim i znanstvenim časopisima

  • Autorica i urednica nekoliko udžbenika i priručnika za studente medicine i dentalne medicine

  • Član je uredničkog odbora i i zamjenik urednika znanstvenog časopisa
    Acta Clinica Croatica

Knjige i Priručnici

 

Knjiga

Multipla skleroza  

Knjiga

Bol

 

Knjiga

Neuroimunologija

 

Knjiga

Glavobolja 

Knjiga

Moždani udar

 

Smjernice

Smjernice za upotrebu intravenskih imunoglobulina u liječenju neuroloških bolesti

 

Priručnik

Anderson Fabrijeva bolest

 

Priručnik

Intravenski imunoglobulini

 

Priručnik

Multipla skleroza-
Bolest s tisuću lica

 

Priručnik

Multipla skleroza i prehrana

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page